Kadın Hastalıkları Ve Doğum

Kadın Hastalıkları Ve Doğum KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

 

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerinde pek çok ailenin çocuk sahibi olma mutluluğuna erişmesine yardımcı olunmakta ve sağlıklı nesiller için çaba sarf edilmektedir. Yine Kadın Hastalıkları konusunda alanında uzmanlaşmış hekimlerle ileri tanı ve tedavi hizmetleri uygulanmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinde genel kadın sağlığı, menopoz-osteoporoz, gebelik takibi, riskli gebeliklerin izleme, yardımcı üreme teknikleri ile kadınlık organları kanserleri gibi birçok alanda da hizmet verilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve doğum branşında konusunda uzman ve deneyimli hekimlerce modern tanı, tedavi ve cerrahi hizmetler verilmektedir. Polikliniklerimiz diğer polikliniklerden izole edilmiştir. Hastanemiz kadın doğum polikliniklerinde muayene son derece temiz ve sıhhi bir ortamda yapılır.

Her muayene odasında renkli doppleri olan, 4 boyutlu ultrason cihazları bulunmakta ve muayeneye ilave olarak ultrasonografi de yapılmaktadır.
Kadın hastalıkları ile ilgili küçük müdahalelerin yapılabildiği (koter ve krioterapi cihazı, kolposkopi cihazı, NST cihazları ile donatılı) müdahale odası da ayrıca bulunmaktadır

Gebelik Takibi ve Doğum
Sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir bebeğin ilk şartı gebelik boyunca düzenli gebelik takibinin yapılmasıdır. Kliniğimizde takip edilen anne adaylarının sağlık durumu değerlendirilir, her gelişlerinde ultrason muayeneleri ile bebeğin son durumuna bakılır. Gebelik takibi süresince yapılan Ultrason muayenelerine eşler de katılabilir. Bebeğinizin haftasına uygun tetkikleri yapılır ve sonraki kontrolünüze kadar yapmanız gerekenler doktorunuz tarafından size anlatılır. Sizinle ilgili tıbbi bilgiler bilgisayar ortamında saklanarak sonraki gelişlerinizde yeniden değerlendirilir.

Hastanemizde alınan ve laboratuarlarımıza gönderilen örnekler yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlarımızda güvenli bir şekilde incelenmekte ve sizlere tetkik sonuçları hızlı bir şekilde iletilebilmektedir.

Doğum zamanı son derece konforlu doğum odalarımızda sürekli fetal kalp monitörü eşliğinde doğum süreci takip edilir. Eğer arzu ederseniz ve de doktorunuz uygun görürse epidural anestezi ile ağrısız doğum yapmanın ayrıcalığını yaşarsınız. Doğum salonlarımızda ve ameliyathanemizde 24 saat süreyle doğum ve sezaryen için gerekli olabilecek tüm cihazlar ve deneyimli ekipler mevcuttur.

Merkezimizde İnfertilite (Kısırlık) teşhis ve tedavisi

Düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik oluşmamasına infertilite (kısırlık) denilmektedir. Toplumdaki çiftlerin yaklaşık %15 inde bu problem mevcuttur. Kısırlık tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör anne adayının yaşıdır. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftler zaman ilerlemeden doktora başvurmalıdır. Kısırlık teşhisi ve tedavisi için hastanemize başvuran hastalara gerekli olan tetkik ve müdahaleler yapılmaktadır. Bu amaçla,

Hormon Analizleri,

Follikülometri,

Spermiogram,

HSG (İlaçlı rahim filmi),

Histerokopi ve Laparoskopi,

Sperm hazırlama ve aşılama işlemleri

(İntrauterin inseminasyon) hastanemizde yapılmaktadır.

Menopoz

Kadın hayatının doğal bir evresi olan menopoz genellikle 40 ve 50’li yaşlar arasında başlar. En önemli belirtisi adetten kesilmedir. Bu dönemde kadında sıcak basması gibi hissedilir rahatsızlıkların yanı sıra hormon eksikliğine bağlı olarak hasta tarafından pek fark edilmeyen rahatsızlıklar oluşur. Kemik erimesi bu dönemde hızlanır. Kalp ve damar rahatsızlıkları menopozun yıkıcı etkileri sonucu oluşmaktadır. Buna benzer bir çok sorun menopozla birlikte artmaktadır. Ayrıca aynı yaşlardaki kadınların menopoza direk bağlı olmasa da yakalanması muhtemel kadın hastalıklarının (meme kanseri, rahim ağzı kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri) araştırılması gerekmektedir. Menopoz yakınmaları ile kliniğimize başvuran kadınlarda yapılabilen tetkikler şunlardır;

Ayrıntılı jinekolojik muayene,

Pap-Smear Testi,

Vajinal Ultrasonografi ile rahim içi kalınlığının ölçülmesi,

Yumurtalıkların transvaginal ultrasonografi il değerlendirilmesi,

Kemik yoğunluğu ölçümü (Kemik dansitometri),

Kolposkopi (Rahim ağzının mikroskobik değerlendirmesi),

Mamografi (Meme kanseri taraması).

Son derece modern ve donanımlı ameliyathanemizde tüm jinekolojik operasyonlara ilave olarak kapalı sistem veya kansız operasyon olarak bilinen endoskopik cerrahi (laparoskopi ve histeroskopi) uygulamaları da yapılabilmektedir. Laparoskopi ve histereskopi yöntemi ile, yumurtalık kistleri, yapışıklıklar, myomlar, infertilite araştırması endometriozis tedavisi ve tüplerin bağlanması operasyonları yapılmaktadır.