Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezi

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon MerkeziFİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

                         

 Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi ileri tanı ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra ileri teknoloji cihazlarının da yoğun olarak kullanıldığı üstün hizmet anlayışıyla kurulan birimlerimizden biridir.

Birimimizde fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorumuz ve fizyoterapistimiz her gün çok çeşitli sorunları olan (Bel ağrısı, osteoartrit, fibromiyalji vb.) hastalara hizmet vermektedir.

Fizik tedavi; onarma anlamına gelmektedir. Isı, elektrik akımları gibi fiziksel ajan ve el ile yapılan tekniklerin, yetersizlik ve bir dereceye kadar sakatlığın veya kas, iskelet sistemi ve sinir sisteminin fonksiyonel yetersizliklerinin tanı ve tedavisinde kullanılmasıdır.

Rehabilitasyon; kişinin doğuştan veya sonradan, herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerinin, kaybedilmiş bazen de sınırlanmış olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktır.

Nörolojik hastalıklar, felçler, ortopedik problemler, omuz ve evresi eklemlerinin hastalıkları, omuz ve sırt kaslarında gerginlik, kas spazmı, bel ağrıları, bel fıtığı, boyun kireçlenmeleri, spor sakatlanması sonucu oluşan hareket kısıtlılığı ve ağrı, operasyon sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları, Pozisyon bozukluğu, boyun, sırt, bel ağrılarının tedavisi, doğuştan omurga eğriliklerinin tedavisi, dirsek, bilek, el eklemlerinin ve yumuşak dokuların rahatsızlıkları, kalça ve diz hastalıkları, kemik erimesi(osteoporoz) riski olan ve yerleşmiş osteoporoz tedavileri, eklem şişliği ve ağrı, hareket kısıtlılığı ile beraber olan romatizmal hastalıklarda kullanılır.

Türkiye’de fizik tedavinin %90’ını elektro terapi uygulamaları oluşturur. Elektro terapi, elektrik akımlarının elektrotlar vasıtasıyla insan vücuduna uygulanması, o bölgede fiziksel, kimyasal ve ya mekanik etki açığa çıkararak tedavi etmesidir.

Bazı akımlar hastaya özel duyu testi yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Aksi takdirde hastada ciddi yanık oluşturabilirler. Bazı akımların hastaya uygulanma şiddeti ve süresi yapılacak testler ile belirlenir, aksi takdirde kişi yanık riskiyle karşı karşıyadır. Bazı akımların uygulanma yerleri ise iyi bir anatomi eğitimi gerektirir. Bazen elektrotlar kasın her iki ucuna takılır, bazen de sinirin yolu üzerine uygulama yapılır. Eğer uygulamalar yanlış yere yapılırsa bir yararı olmayacağı gibi hastaya zarar verilebilir.

 

 Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Departmanı, tüm hastanelerde bu branşın temel uğraşı alanı olan kas-iskelet sisteminin ağrılı durumları ile fonksiyonel/egzersiz fizyolojisi yaklaşımı temelinde tanı koyarak ve yoğun egzersiz programları uygulayarak ilgilenmektedir. Buna ek olarak, herhangi bir sebepten kaynaklanan hareket, işlev ve kuvvet kayıplarının tümünü tıbbi rehabilitasyon yaklaşımı ile tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Bu gruptaki hastalarda felç-hareketsizlik mevcuttur; bu hastalara yatarak veya ayaktan rehabilitasyon uygulanmaktadır. Yoğun bakım sonrası ara dönem hastaların bakımı ve rehablilitasyonu da FTR ekibi tarafından yapılmaktadır.

FTR polikliniğine başvuran hastaların önemli bir kısmında ağrı şikayeti mevcuttur. Bu vakalar doğrudan başvuru veya diğer bölümlerden konsültasyon yoluyla FTR uzmanına ulaşmaktadır. Ağrı şikâyetlerinin çoğu yaşam tarzından, darbe veya aşırı kullanmaktan kaynaklanan ağrılar ya da spor sakatlanmalarıdır. Hareket sorunu olan hastalar ise, kafa travması, beyin ya da omurilik felci gibi ciddi hastalıklar sonucu hareket yeteneklerini kaybetmiş; ya da kalp, akciğer, damar hastalıkları, yaşlılık veya ortopedik ameliyatlar sonrası tekrar eski yeterlilik ve yetkinlik düzeyine geri getirilmesi gereken hastalardır.

Böylece, FTR uzmanlık dalı çeşitli hastalıkların rehabilitasyonunda etkin rol alır ve diğer uzmanlık dalları ile birlikte çalışarak bazı hastaları eski hayatlarına geri döndürülmesinde görev alır. FTR uzmanları hasta tedavisini, fizyoterapist, hemşire ve psikolog gibi sağlık profesyonellerinden oluşan bir ekibi koordine ederek yaparlar.

FTR bölümünde rehabilite edilmesi gereken hastaların eklem hareketleri, kas kuvveti, esneklik, reaksiyon zamanı, denge ve koordinasyon gibi yeteneklerindeki eksiklikleri tespit edilerek, bir sorunlar listesi yapılır ve tedavi - rehabilitasyon programı bu sorunların giderilmesine yönelik düzenlenir. Bu sorunlar listesi FTR tanısıdır ve hastanın başlangıçtaki tanısından farklı sorunları içerir. FTR bölümü sadece hastalığı değil, hastayı bir bütün olarak ele alır ve tedavi eder. Hasta ile birlikte ve hastanın yaşam tarzına uygun, sorunların tekrarını engelleyen bir tedavi planı çizilir.


 

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi FTR bölümünün tedavi ve rehabilitasyon alanları için örnekler, bel ağrısı, osteoartrit, yaşlı rehabilitasyonu, boyun ağrısı, beyin ve omurilik felçleri, osteoporoz, inme, kardiyak rehabilitasyon, sporcu rehabilitasyonu, iş sakatlanmaları bulunmaktadır.

Hastanemizde eski işlevsellik düzeyine geri döndürülmeleri veya ağrı tanısı konmuş, tedavisi görmesi gereken hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının koordine ettiği yatarak ya da ayaktan tedavi ve egzersiz programlarına katılmaktadırlar. Hastalar fizik tedavi programı boyunca genellikle ortalama 30-60 dakikalık bir fizik tedavi sonrası 30-60 arasında süren egzersiz programına katılarak eklem-kas kuvveti ve diğer yeteneklerini artırarak tedavi veya rehabilite edilmektedirler. Bu hizmet yüksek kalitede üretilmiş aletlerin kullanıldığı fizik tedavi salonu ve egzersizlerin yapıldığı egzersiz salonundan verilmektedir.